قیمت‌های داغ بازار لپ‌تاپ

قیمت برخی لپ‌تاپ‌ها در هفته گذشته تا ۲۴۰ هزارتومان افزایش یافت و همین موضوع باعث شد خریداران فعلا صبر کنند. اين روزها بازار كامپيوتر حال و هواي عجيبي دارد.
از يك سو نزديك شدن به شب عيد اين انتظار را براي دو گروه خريدار و فروشنده به وجود آورده است كه هر يك نصيبي از اين بازار ببرند (خريدار با خريد كالاي مورد نظر و فروشنده با دريافت سود حاصل از فروش)
ارائه عيدي و پاداش كارمندان نيز در اين ماه‌ها مزيد بر علت شده تا اميد اين دو گروه به بازار شب عيد بيشتر شود و بازار كامپيوتر و به ويژه لپ‌تاپ را پرجنب و جوش‌تر از سابق نشان دهد.
اما از سوي ديگر نوسانات شديد نرخ دلار آزاد، طي يك هفته اخير و به ويژه روزهاي پاياني هفته جاري موجبات رشد شديد قيمت را در بازار لپ‌تاپ فراهم آورده و به اين ترتيب بازار شب عيد كه فروشندگان و خريداران به آن دل بسته بودند فعلا بي‌رونق و سوت‌وكور است.


اگر سري به بازار خريد و فروش كامپيوتر بزنيد با مشاهده خريداراني كه اكثرا به مقايسه قيمت و دريافت اطلاعات و…. مشغولند تا خريد كالا، به صحت ادعاي ما پي مي‌بريد. اما در اين بين هستند افرادي كه ناچارند در همين فضا دست به انتخاب كالاي مورد نياز زده و نياز خود را از بازار تامين كنند.
به همين دليل در اين گزارش ما سعي كرده ايم ضمن بررسي وضعيت بازار كامپيوتر، برخي از لپ‌تاپ‌هاي موجود در بازار را در رده‌هاي قيمتي مختلف براي خريداران معرفي كنيم. پس اگر قصد خريد لپ‌تاپ را داريد اين گزارش را بخوانيد:

بازار لپ‌تاپ در يك نگاه
رشد 40 تا 250 هزار توماني قيمت لپ‌تاپ، آن هم فقط در يك روز!
اين اتفاقي است كه موجب شد خريداران لپ‌تاپ، به ويژه آن دسته كه به قصد خريد و با جيب پر به بازار آمده بودند، عقبگرد كرده و دست از خريد بكشند!
البته اين موضوع روي بازار لپ‌تاپ‌هاي گران قيمت كه با رشد بيشتر قيمت (70 تا 250 هزار تومان) مواجه شده‌اند تاثير منفي بيشتري گذاشته است تا بازار لپ‌تاپ‌هاي ارزان و ميان قيمت كه با رشد (30 تا 70 هزار تومان) قيمت مواجه شده‌اند.
به گفته فعالان بازار، اين اتفاق كه در پي ركورد زدن قيمت دلار آزاد (رسيدن به رقم چهار هزار و 50 تومان در روز پنج‌شنبه) رخ داده است، منجر به ريزش شديد و بي‌سابقه تقاضا در بازار كامپيوتر شده است.
احمد تجلي يكي از عرضه‌كنندگان محصولات اپل در بازار كامپيوتر پايتخت در اين باره مي‌گويد: اگر چه قيمت‌ها در مورد لپ‌تاپ‌هاي اپل در حدود 200 تا 250 هزار تومان افزايش يافته،اما به نظر مي‌رسد با توجه به اين موضوع كه بنا به شرايط بازار ميزان واردات لپ‌تاپ طي ماه‌هاي گذشته به حداقل رسيده است، احتمال رشد بيشتر قيمت‌ها در بازار هفته‌هاي آينده وجود دارد. به همين دليل گروهي براي خريد اقدام مي‌كنند. اما از آنجا كه اين موضوع در حد يك احتمال است و ممكن است برعكس اين قضيه حتي با ضريب احتمال كمتر رخ دهد، اكثريت خريداران به كاهش قيمت‌ها دل بسته و از خرید امتناع
مي‌كنند.
حاجي خليلي يكي ديگر از كسبه بازار كامپيوتر پايتخت كه به عرضه برندهاي گوناگون لپ‌تاپ مشغول است، مي‌گويد: با توجه به رشد شديد نرخ دلار آزاد قيمت‌ها در بازار لپ‌تاپ در حدود 30 تا 250 هزار تومان افزايش يافته است كه اين موضوع، آن هم در يك شب به كلي بازار كامپيوتر شب عيد را به هم ريخت.
يكي ديگر از كسبه بازار هم با اشاره به بارش عصرگاهي روز پنج شنبه گفت، از هر طرف براي كسبه بازار كامپيوتر مي‌بارد! در طول هفته به انتظار بازار بعد از ظهر روز پنج‌شنبه بوديم كه بارش سيل آساي باران اين اميد را نااميد كرد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *