پیش بینی آینده بازار مسکن, رونق بازار مسکن در راه است ؟

خبرها از فصل نقل و انتقالات در بازار مسکن حاکی از آن است که تعداد معاملات خرید و فروش‌ و اجاره واحد مسکونی در تابستان امسال به کمترین حد خود رسیده است به طوری که فروشنده‌ها در مورد فروش ملک خود تردید دارند و خریداران نیز فقط درباره قیمت‌های فروش از مشاوران املاک پرس و جو می‌کنند و برای خرید فعلاً دست نگه داشته‌اند.

نگرانی خریداران و فروشندگان از ضرر احتمالی موجب شده آنان فعلاً فقط نظاره گر تحولات بازار مسکن باشند طوری که خریداران مسکن منتظر کاهش قیمت‌ها بعد از سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و پیشبرد مذاکرات هسته‌ای هستند و از سوی دیگر فروشنده‌ها هم به امید اینکه بهبود چشم‌انداز اقتصادی در کشور موجب رونق معاملات و در نتیجه افزایش قیمت‌ها خواهد شد فعلاً از فروش اجتناب می‌کنند.

رکود در زمان اوج معاملات مسکن

مشرق نوشت: به همین علت کاهش تقاضا در زمان اوج معاملات مسکن رخ داده و همین موضوع موجب شده حباب قیمت‌ها تاحدود زیادی از بین برود و آن طور که رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک می‌گوید قیمت‌های بازار اجاره در ماه‌های آینده به سمت ثبات پیش برود.

عالم اقتصاد – در همین رابطه مصطفی قلی خسروی در مصاحبه با روزنامه ایران، از کاهش 11 درصدی حباب مسکن خبر داد و گفت: حباب بازار مسکن از 20 درصد به 9 درصد کاهش یافته است.

خسروی با بیان اینکه تقاضا در بازار کاهش یافته است و اجاره بها نیز تابع قیمت ملک است، گفت: زمانی که قیمت ملک افزایش می‌یابد اجاره بها نیز افزایش می‌یابد و امسال به علت این که قیمت‌ها خیلی جهشی افزایش یافت اکثر موجران و مستاجران توافق کردند که قراردادهای گذشته را تمدید کنند به همین علت جابه‌جایی زیادی در بازار اجاره مسکن اتفاق نیفتاد. خسروی با استناد به آمار معاملات مسکن اعتقاد دارد رونقی كه معمولاً در تابستان هر سال در بازار ملك حاكم می‌شود، تابستان امسال از آن خبری نبوده و الان به یك رکود ثبات نسبی در قیمت مسكن رسید‌ه‌ایم.

وی گفت: در زمان اوج معاملات مسکن در سال گذشته 14 هزار نقل و انتقال در بازار مسکن ثبت شده که این عدد امسال و در زمان اوج ثبت نقل و انتقالات به 8 هزار نقل و انتقال کاهش یافته است. خسروی قرارداد اجاره ثبت شده در شهریور سال گذشته در کشور را 52 هزار و 970 عدد اعلام کرد و گفت این عدد در شهریور امسال به 36 هزار قرار داد کاهش یافته است.

عالم اقتصاد - رونق موقتی در بازار مسکن, رونق بازار مسكن, رونق بازار مسکن, رونق در بازار مسکن, رونق بازار مسکن در راه است, جدول قیمت مسکن, پیش بینی آینده بازار مسکن, حباب در بازار مسکن, حباب مسکن, حباب قیمت مسکن, حباب مسکن ایران, مسکن مهر در کاهش قیمت یا اجاره مسکن موثر بوده, مشکلات بازار مسکن, آینده بازار مسکن, آینده بازار مسکن در سال 92, آینده بازار مسکن در ایران, آينده بازار مسكن, آينده بازار مسكن ايران, کاهش قیمت در بازار مسکن در آینده‌ای نزدیک, كاهش قیمت در بازاررئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک افزود: قراردادهای ثبت شده اجاره نامه در استان تهران در شهریور سال 91 حدود 16 هزار و 600 قرارداد بود که امسال این تعداد به 11 هزار و 666 معامله کاهش یافته است.

در شهر تهران هم تعداد قراردادهای اجاره مسکن از 11 هزار و 956 قرارداد در شهریور سال 91 به 9 هزار و 458 قرارداد در شهریور امسال رسیده است و این اعداد و ارقام نشان می‌دهد افزایش جهشی قیمت‌ها موجب کاهش 40 درصدی ثبت قراردادهای اجاره مسکن شده است.

خسروی گفت: سه بار در کشور و در سال‌های 1366، 86 و 91 جهش قیمت مسکن در بازار مسکن رخ داده و نرخ‌ها از حد خود تجاوز کرده است و همین افزایش قیمت‌ها موجب رکود دوره‌ای در بازار مسکن می‌شود.

در سال 91 و خصوصاً در اواخر این سال بازار با اوج افزایش حباب گونه قیمت روبه‌رو شد و بی‌ثباتی در اقتصاد موجب جهش ناگهانی و بیش ‌از حد معمول قیمت مسكن خصوصاً در تهران شد.

به گفته رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تا پاییز امسال 9 درصد باقیمانده حباب می‌شکند و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند چون هر موقع ثبات قیمت در بازار باشد تمایل به خرید و فروش و نقل و انتقال در بازار مسکن افزایش می‌یابد.

وی در مورد اینکه آیا مسکن مهر در کاهش قیمت یا اجاره مسکن موثر بوده یا خیر؟ گفت: مسکن مهر به تنهایی برای کنترل قیمت مسکن در کشور کافی نبوده و دولت قبل باید به حضور بخش خصوصی در بازار مسکن هم توجه می‌کرد چون دولت هیچگاه نمی‌تواند به تنهایی تمام امور مربوط به مسکن را در دست بگیرد.

تاثیر مثبت برنامه‌های دولت بر رونق مسکن

عالم اقتصاد - رونق موقتی در بازار مسکن, رونق بازار مسكن, رونق بازار مسکن, رونق در بازار مسکن, رونق بازار مسکن در راه است, جدول قیمت مسکن, پیش بینی آینده بازار مسکن, حباب در بازار مسکن, حباب مسکن, حباب قیمت مسکن, حباب مسکن ایران, مسکن مهر در کاهش قیمت یا اجاره مسکن موثر بوده, مشکلات بازار مسکن, آینده بازار مسکن, آینده بازار مسکن در سال 92, آینده بازار مسکن در ایران, آينده بازار مسكن, آينده بازار مسكن ايران, کاهش قیمت در بازار مسکن در آینده‌ای نزدیک, كاهش قیمت در بازاررئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با اشاره به برنامه‌های ویژه عباس آخوندی برای برطرف کردن مشکل مسکن با استفاده از بخش خصوصی گفت: امید زیادی به برنامه‌های دکتر آخوندی برای برطرف کردن مشکلات بازار مسکن وجود دارد و همین موضوع نیز فعالان بازار را به آینده خوشبین کرده است.

خسروی خاطرنشان کرد: وزیر جدید مسکن و شهرسازی اشراف کامل بر اوضاع مسکن دارد و اعلام تصمیم‌گیری برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در بازار مسکن آینده این بازار را روشن کرده است. هر جایی که دولت به بخش خصوصی اعتماد کرده است هم سودش به ملت رسیده و هم خود دولت سود کرده است.

خسروی خاطرنشان کرد: وزیر مسکن ابراز علاقه کرده صنعت اجاره را فعال کنیم که این مسائل اثر‌گذار خواهد بود و می‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد. رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک افزود: سیاست‌هایی که دولت یازدهم در بخش مسکن به‌ویژه نوسازی بافت فرسوده اجرا می‌کند، تاثیر زیادی را بر بخش مسکن می‌گذارد و می‌تواند قیمت‌ها را بیشتر کاهش دهد.

عالم اقتصاد , اخبار , اتفاق , اخبار اقتصاد و بازار , اخبار ارز , اخبار بانک خبر , بورس , اخبار خودرو اخبار , دیجیتال , اخبار سکه و طلا , اخبار مسکن , اخبار نفت , اخبار بین الملل, اخبار جالب, اخبار جذاب و خواندنی , اخبار سیاسی , اخبار دولت , اخبار سیاسی , اخبار سیاست خارجی , سیاست داخلی , اخبار مجلس , اخبار نظامی , اخبار فرهنگی , اخبار اجتماع اخبار , رسانه و مطبوعات اخبار , سینما و تلویزیون , اخبار ورزشی , اخبار ویژه , تازه ترين اخبار ورزشي , آخرین حوادث تهران , خبر های سایت حوادث خبری , اخبار سياسي و اقتصادي ايران , آخرین اخبار ایران , آسياي مرکزي و خبر جهان , اخبار کشور , سايت تحلیل خبر دنیای اقتصاد , کليپ فارسي , اخبار ايران , آخرين نتايج , اخبار فوري , فوتبال ايران و جهان , گزارش تصويری Economy World, Economy World Agency , Persian Clip , economyworld.ir , Persian news , economy world.irپیش بینی آینده بازار مسکن, رونق بازار مسکن در راه است ؟

خسروی تصریح کرد: رکودی که در حال حاضر در بخش مسکن وجود دارد، به سمت کاهش قیمت می‌رود و می‌توان امیدوار بود که کاهش قیمت مسکن در پیش است. در عین حال فعالان بازار معتقدند ثبات سیاسی در کشور قطعاً در کاهش قیمت‌ها تاثیر‌گذار خواهد بود طوری که جو روانی ناشی از رخدادهای سیاسی در چند روز اخیر کاهش قیمت‌ در بازارهای دیگر چون سکه و ارز را رقم زده بنابراین کاهش قیمت در بازار مسکن در آینده‌ای نزدیک بعید به نظر نمی‌رسد.

بر این اساس به اعتقاد فعالان بازار مسکن اتخاذ سیاست‌های عملی و مثبت می‌تواند این روند كاهش قیمت را در بازار تشدید كرده و سبب رفع حالت رکود بازار مسكن شود.

منبع : آفتاب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *