چه کسانی قیمت خودرو را افزایش دادند؟

چه کسانی موجب افزایش قیمت خودرو شده‌اند؟ آیا افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت خودرو منطقی است یا اینکه قیمت‌ها باید کاهش یابد؟
قیمت خودروهای داخلی در یک سال اخیر رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است. این موضوع خوشایند مصرف‌کنندگان نیست و آنها قیمت محصولات تولیدی را با کیفیت آنها متناسب نمی‌دانند. اما واقعا چه کسانی قیمت خودروها را تا این حد افزایش داده‌اند؟ دبیر انجمن خودروسازان ایران در پاسخ به این سوال می‌گوید: رشد قیمت خودرو ناشی از افزایش شدید قیمت مواد اولیه، نرخ ارز و همچنین عدم‌ارائه تسهیلات بانکی به خودروسازان است.

در برابر این اظهارات اما یک عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نظر دیگری دارد. علی خاکساری درباره دلایل گرانی خودرو می‌گوید: خودرو گران شد چون عرضه آن از سوی خودروساز متوقف شد. وی معتقد است که خودروسازان آن‌قدر قدرت دارند که در نهایت حرف خود را به کرسی نشانده و توانستند مجوز آزادسازی قیمت خودرو را دریافت کنند.
در این میان از نظر برخی از نمایندگان مجلس نیز خودروسازان متهم اصلی افزایش قیمت‌ها هستند. یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس سپردن اختیار قیمت‌گذاری خودرو به خودروسازان را موجب افزایش قیمت این محصول می‌داند. موید حسینی صدر می‌گوید: افزایش شدید قیمت خودرو رانت‌های چند هزار میلیارد تومانی نصیب شبکه‌های رانتی خودروسازان کرده است. من مطمئنم که شبکه سودجویی و رانت که به صورت غیر مستقیم در صنعت خودرو با قدرت مشغول کسب منافع خود هستند مانع از اجرایی شدن راهکارهای کاهش قیمت خودرو خواهد شد. وی البته بر کاهش قیمت‌های فعلی خودروها از طریق راهکارهایی چون کاهش تعرفه‌ تاکید می‌کند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
خبرنامه