احتمال کاهش قیمت طلا به ۱۲۰۰ دلار

افت شدید قیمت طلا در روزهای اخیر به موضوع مهمی در محافل رسانه ای جهان تبدیل شده است به طوری که برخی کارشناسان اقتصادی از احتمال کاهش قیمت طلا به ۱۲۰۰ دلار خبر می دهند.

 

دنیای اقتصاد – خسرو یعقوبی : قیمت طلا در روزهای اخیر بیش از ۱۵ درصد کاهش داشته است که این میزان کاهش سریع قیمت طلا از سال ۱۹۸۳ میلادی بی سابقه بوده است.

امیدواری سرمایه گذاران نسبت به بهبود شرایط اقتصادی جهان، افزایش ارزش دلار در برابر یورو و ین، افزایش شاخص سهام در بازارهای بین المللی، نگرانی از فروش ذخایر طلای بانک های مرکزی و بحران مالی منطقه یورو  تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است.
در حالی که برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند سطح حمایتی بعدی برای قیمت هر اونس طلا ۱۲۰۰ دلار خواهد بود.

 کاهش رشد اقتصادی چین خطر بزرگی برای قیمت طلا است

کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند کاهش رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست ۲۰۱۳ خطر بزرگی برای قیمت طلا خواهد بود. رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست ۲۰۱۳ میلادی به طور غیر قابل پیش بینی با کاهش روبرو شده است و در این مدت به کمتر از ۷٫۷ درصد رسیده تا این مساله موجب شگفتی بسیاری از تحلیلگران شود.

کاهش شدید تولیدات صنعتی چین می تواند علت اصلی افت رشد اقتصادی این کشور باشد. البته برخی کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که ساختارهای اقتصادی چین هنوز قوی و باثبات است و وضعیت این کشور در شش ماه دوم ۲۰۱۳ بهتر خواهد شد.چین دومین بازار بزرگ طلای جهان پس از هند به شمار می رود. چین بزرگترین تولید کننده طلای جهان در سال ۲۰۱۲ میلادی بوده است.

با فرض احتمال کاهش قیمت طلا

آیا زمان آن فرا رسیده که طلا را از سبد سرمایه گذاری خود حذف کنیم؟

در حالی که برخی کارشناسان و سرمایه گذاران بین المللی امیدوار بودند تا با توجه به تشدید تنش در شبه جزیره کره (بین کره جنوبی + آمریکا در مقابل کره شمالی ) و ادامه بحران مالی و بدهی منطقه یورو، قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ میلادی با افزایش روبرو شود ولی قیمت طلا از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۱۴ درصد کاهش داشته است.
قیمت طلا اکنون نسبت به رکورد ۱۹۲۰ دلاری در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی نیز بیش از ۲۰ درصد کاهش یافته است. بحران مالی و بدهی قبرس نتوانست موجب افزایش قیمت طلا شود و تنش در روابط دو کره نیز تاثیری بر قیمت طلا نداشته است.
این مسائل موجب شده است تا برخی سرمایه گذاران بر این باور شوند که طلا دوران درخشش خود را از دست داده است و باید از سرمایه گذاری روی طلا منصرف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.