غیر قابل پیش بینی بودن آینده‌ بازار مسکن

 

غیر قابل پیش بینی بودن آینده‌ بازار مسکن/ درصد خانه‌های خالی در کشور بالاتر از میانگین جهانی است

خبرگزاری میزان- یک کارشناس اقتصادی گفت: متقاضیان مسکن قدرت خرید کافی برای خرید ندارند و وام‌هایی هم که برای آن‌ها تخصیص داده می‌شود کفاف خرید مسکن را نمی‌دهد.
غیر قابل پیش بینی بودن آینده‌ بازار مسکن

غیر قابل پیش بینی بودن آینده‌ بازار مسکن

محسن دولت خواه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص آینده‌ی بازار مسکن و پیش بینی های آن گفت: پیش بینی بازار مسکن در این شرایط،  دشوار است و بستگی به عوامل زیادی دارد که از مهم‌ترین این عوامل سرمایه گذاری مردم در حوزه‌ی مسکن است.

وی در مورد وضعیت بازار مسکن از ابتدای سال گفت: از ابتدای سال تا اوایل تابستان سال جاری، شاهد این بودیم که عده‌ای سرمایه هایشان را در حوزه‌ی مسکن سرمایه گذاری کردند که این امر در چند هفته‌ی گذشته کاهش پیدا کرد و شاهد رکود در بازار مسکن شدیم، این رشد در قیمت مسکن کاذب بوده و با وجود خروج سرمایه‌ها از بازار مسکن باز هم این افزایش قیمت وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن به صورت خالی در کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه درصد خانه‌های خالی در کشور بالاتر از میانگین جهانی است که این مسئله به تنهایی باعث به وجود آمدن حباب در حوزه مسکن می‌شود.
دولت خواه ادامه داد: باید مصوباتی از سوی دولت ارائه شود تا نرخ اجاره را در کشور پایین آورده شود و مشکل مسکن اجاره نشین ها را تا حدودی کاهش دهد تا مردم مجبور نباشند در این شرایط دشوار خانه‌های خود را تخلیه و آواره شوند.
وی در رابطه با تاثیر مثبت کاهش نرخ خانه‌های کلنگی در رونق ساخت و ساز تصریح کرد: دولت باید تدابیری بی اندیشد تا قدرت مردم برای خرید خانه‌های کلنگی و ساخت و ساز آن‌ها بالا برود، این امر باعث می‌شود تا قیمت نهایی واحد‌های مسکونی کاهش پیدا کند و دهک‌های پایین جامعه قدرت خرید بیشتری داشته باشند.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه وام‌های خرید مسکن کفاف زوجین را نمی‌دهد، عنوان کرد: به دلیل شرایط دشوار برای تهیه وام بعضا متقاضیان منصرف می‌شوند و این وام‌ها نسبت به میزان نرخ واحد‌های مسکونی بسیار پایین است.
دولت خواه در انتها خاطر نشان کرد: دولت باید شرایط ویژه‌ای برای وام‌های مسکن فراهم آورد تا زوجین جوان با دست و خاطر بازتر قادر به تهیه و پرداخت وام باشند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *