قیمت دلار گران می‌ماند؟ پیش بینی آینده قیمت ارز Reviewed by Momizat on . در ارتباط با افزایش قیمت ارز به‌ویژه قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران در هفته‌های اخیر و ضرورت یکسان‌سازی نرخ ارز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های با در ارتباط با افزایش قیمت ارز به‌ویژه قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران در هفته‌های اخیر و ضرورت یکسان‌سازی نرخ ارز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های با Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » اقتصادی » ارز طلا و سکه » قیمت دلار گران می‌ماند؟ پیش بینی آینده قیمت ارز

قیمت دلار گران می‌ماند؟ پیش بینی آینده قیمت ارز

در ارتباط با افزایش قیمت ارز به‌ویژه قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران در هفته‌های اخیر و ضرورت یکسان‌سازی نرخ ارز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های بانک مرکزی و دولت چند نکته قابل تامل وجود دارد که باید در ارزیابی آن دقت لازم صورت پذیرد.

افزایش قیمت ارز در بازار آزاد

پیش-بینی-آینده-قیمت-ارز

پیش-بینی-آینده-قیمت-ارز

یکم: افزایش قیمت ارز در بازار آزاد در هفته‌های اخیر ربطی به اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز ندارد و باید بین این دو گزاره تفاوت قائل شد چرا که هم‌اکنون زمینه لازم برای اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم نیست و نقل و انتقال ارز از طریق شبکه بانکی با بانک‌های خارجی با چالش‌های جدی مواجه است.

هم‌اکنون به‌دلیل کارشکنی آمریکا و ترس بانک‌های اروپایی از جریمه‌های احتمالی آمریکا، این بانک‌ها حاضر به همکاری جدی و گسترده با بانک‌های ایرانی نیستند و حتی بانک‌های بزرگ اروپایی برخلاف وعده‌های خود حاضر نیستند برای بانک مرکزی ایران حساب باز کنند تا از طریق آن نقل و انتقال ارز ناشی از صادرات نفت‌خام به‌راحتی صورت گیرد؛ بنابراین هنوز بر سر یکسان‌سازی نرخ ارز موانع جدی وجود دارد.

دوم: افزایش نرخ ارز در بازار آزاد ایران به‌دلیل اینکه منابع ارزی دولت و بانک مرکزی آزاد نیست و بانک‌ها در نقل و انتقال ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستند، بانک مرکزی و شبکه بانکی برای پاسخ به تقاضای ارزی با مشکلاتی مواجه شده و به‌طور طبیعی وقتی تقاضا افزایش می‌یابد و عرضه با مشکلاتی همراه باشد، انتظارات برای گران‌شدن نرخ دلار در بازار افزایش می‌یابد و شاهد شکل‌گیری پدیده خرید دلار برای سرمایه‌گذاری هستیم.

سوم: اظهارنظر مقامات دولتی و بانک مرکزی مبنی بر واقعی نبودن افزایش نرخ ارز در بازار آزاد یک نوع رویکرد سیاسی برای آرام کردن وضعیت است و از سوی دیگر خبرها حکایت از تنگنای بودجه‌ای دولت در ماه‌های پایانی سال برای پرداخت حقوق کارمندان و کسری بودجه دارد؛ بنابراین این احتمال مطرح است که بخشی از افزایش نرخ ارز ناشی از جبران کسری بودجه دولت در ماه‌های پایانی سال باشد.

چهارم: با وجود تأکید بانک مرکزی مبنی بر اجازه به بانک‌ها برای خرید و فروش ارز به نرخ بازار برای مدیریت وضعیت، هنوز بخشنامه اجرایی به شعب بانک‌ها ابلاغ نشده و مشخص نیست که دلیل تأخیر در ابلاغ این بخشنامه چیست؟ البته بانک‌ها درصورتی حاضر به اجرای این بخشنامه می‌شوند که ارز ناشی از صادرات را خریداری کرده و آن را به مشتریان پرداخت کنند و نباید این تصور شکل بگیرد که بانک‌ها از منابع ارزی خود برای پوشش تقاضا هزینه کنند.

پیش بینی آینده قیمت ارز

افزایش-قیمت-ارز-در-بازار-آزاد

افزایش-قیمت-ارز-در-بازار-آزاد

پنجم: پیش بینی آینده قیمت ارز تا پایان سال با توجه به روند قیمت‌ها بسیار سخت شده ولیکن این امکان وجود دارد که روند فعلی نرخ ارز تا پایان سال حفظ شود و بعد از آن شاهد کاهش قیمت ارز باشیم. پیشنهاد می‌شود بانک مرکزی و دولت همه‌ساله به جای تثبیت نرخ ارز، اجازه دهند تا قیمت ارز متناسب با تورم افزایش یابد که نتیجه آن افزایش اشتغال از طریق تقویت تولید ملی و بالابردن هزینه واردات کالاهای خارجی و برقراری تعادل و رقابت بین کالاهای ایرانی و خارجی خواهد بود؛

چه اینکه در سال‌های اخیر برخی در دولت با افزایش قیمت ارز متناسب با تورم مخالفت کردند که نتیجه آن افزایش نرخ بیکاری، تعطیل شدن بسیاری از کارخانه‌ها و ارزان شدن قیمت کالاهای وارداتی بوده ولیکن این سیاست را نمی‌توان برای همیشه حفظ کرد. بهتر این است که دولت اجازه دهد تا قیمت ارز براساس قاعده بازار اصلاح شود که نفع ملی را به همراه خواهد داشت.


دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها روشن "قیمت دلار گران می‌ماند؟ پیش بینی آینده قیمت ارز"

خبرنامه
avatar
مرتب شدن براساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | دارای بیشترین تعداد رای
trackback

[…] »قیمت دلار گران می‌ماند؟ پیش بینی آینده قیمت ارز […]

trackback
۱۴ دی ۱۳۹۵ - اکولینک

[…] عالم اقتصاد: قیمت دلار گران می‌ماند؟ پیش بینی آینده قیمت ارز […]

wpDiscuz
بازگشت به بالا