لزوم حل مشکلات اقتصادی با تدابیر سیاسی/ واردات و تعیین نرخ ارز در خدمت تولید

مجیدرضا حریری پیرامون نامگذاری امسال با نام حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: امسال نام حماسه اقتصادی در کنار حماسه سیاسی مطرح شده است و به نظر می آید که بیشتر مشکلاتی که در حوزه اقتصادی داریم به مسایل سیاسی بازمی گردد همچنین مشکلاتی که به دنبال فشارهای غرب و تحریم های اقتصادی بوجود آمده است.

وی با بیان اینکه براساس سوء تدبیر برخی از مسئولان در سیاست، مشکلات اقتصادی بوجود آمده است، گفت: مقام معظم رهبری با این نامگذاری یک امید به آینده را در حوزه اقتصاد داخلی و سیاست خارجی پیش بینی کرده اند که امیدواریم اجرایی شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تصریح کرد: برخی از کشورهای دنیا با ما در جنگ اقتصادی هستند که با حل مسائل سیاسی می توان موضوع های اقتصادی را هم حل کرد.

دنیای اقتصاد – خسرو یعقوبی : حریری با اشاره به اینکه مدیریت بهتری در صحنه داخلی باید انجام گیرد، بیان کرد: اتفاقات ناخوشایندی که از نیمه سال ۹۰ و در طول سال ۹۱ در صحنه اقتصادی برای کشور پیش آمد بخش عمده ای از آن ناشی از سوء تدبیر در مسایل داخلی بود و تمامی فعالان اقتصادی این موضوع را پذیرفته اند.

وی افزود: گرانی و فشارهای اقتصادی که بر مردم تحمیل شد که به دنبال افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی بوجود آمد ناشی از سوء تدبیر مسئولین دولتی بود که امیدواریم با دولت جدیدی که از نیمه دوم امسال برسرکار می آیند این مشکلات برطرف شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه در سال گذشته تصمیمات لحظه ای بدون کارشناسی علمی و تجربی انجام گرفت، بیان کرد: تصمیماتی مانند ممنوعیت های واردات و صادرات منجر به آشفته شدن بازار شد و سیاست هایی مانند تعیین نرخ ارز موجب شد که دسته ای از رانت خواران که دسترسی به ارز ارزان داشتند بوجود بیایند.

حریری افزود: این دسته از رانت خواران با ارز ارزان کالاهایی وارد کردند که مصرف کننده آن را گران خرید و در واقع با قیمت مناسب به دست مصرف کننده نرسید به خصوص در حوزه دارو و خوارکی که هر روز قیمت ها با افزایش مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه قیمت ارز در مجموع ۲۰ درصد افزایش یافته بود، اظهار داشت: با وجود اینکه قیمت ارز از یک هزار تومان به ۱۲۲۶ تومان رسیده بود اما در حوزه دارو و غذا مردم با کمبود مواجه شدند و مصرف کننده از مزایای دلار ارزان بهره مند نشدند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تصریح کرد: امیدواریم که سیاست های امسال و تعیین نرخ ها براساس تولید و واردات در خدمت تولید باشد تا تولید در کشور لطمه نبیند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.