مطهری: استعفایم منتفی نیست

نماینده تهران و از طراحان اصلی سئوال از رئیس جمهور با بیان اینکه دلیل استعفایش از نمایندگی مجلس عملکرد هیئت رئیسه مجلس در برخورد با طرح سئوال از رئیس جمهور است، گفت: منتفی شدن طرح سئوال از رئیس جمهور موضوع درخواست استعفایم را منتفی نمی کند.
دانس روز – خسرو یعقوبی: علی مطهری در گفتگو با مهر، با انتقاد از شیوه برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس در برخورد با طرح سئوال از رئیس جمهور گفت: اساسا سئوال از رئیس جمهور نیاز به اعلام وصول ندارد. این سئوال مانند سئوال از وزیران است و باید به کمیسیون های مربوط ارجاع داده می شد تا نماینده رئیس جمهور در کمیسیون حاضر شود و به نماینده سئوال کنندگان پاسخ دهد.

وی افزود: اما هیئت رئیسه مجلس این کار را انجام نداد و به جای ارجاع سئوال به کمیسیون ها به دنبال پس گرفتن امضاها بود اگر در همان روز ارائه سئوال به هیئت رئیسه که 5 تیرماه بود، سئوال به کمیسیون های تخصصی ارجاع داده می شد، این اتفاقات نمی افتاد.

نماینده تهران گفت: اگر نماینده رئیس جمهور در کمیسیون حضور می یافت و توضیحات وی قانع کننده بود و آنگاه امضا کنندگان امضای خود را پس می گرفتند، یک امر طبیعی بود. اما پس گرفتن امضاها به شکل فعلی و تحت فشار هیئت رئیسه خلاف قانون آئین نامه داخلی مجلس است.

مطهری خاطرنشان کرد: اعتراض من به همین موضوع است که چرا هیئت رئیسه مجلس به دنبال انهدام طرح سئوال از رئیس جمهور بود، غیر از دو سه نفری که به طور طبیعی امضای خود را پس گرفتند، پس گرفتن سایر امضاها را قبول ندارم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا با انتشار اسامی نمایندگانی که امضای خود را پس گرفته اند موافق هستید، گفت: من این کار را کار جالبی نمی دانم. نمی خواهم این مسئله، نمایندگان را با زحمت روبه رو کند. اگر قرار بود چنین شود ما از همان ابتدا که امضاها جمع شد، می توانستیم اسامی امضا کنندگان را منتشر کنیم تا دیگر کسی امضای خود را پس نگیرد. من معتقدم نماینده باید با آزادی کامل امضا کند و با آزادی کامل و بدون فشار امضای خود را پس بگیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: متاسفانه معاون پارلمانی رئیس جمهور و معاونان پارلمانی وزیران از یک طرف و برخی اعضای هیئت رئیسه مجلس از طرف دیگر مانند دو تیغه یک قیچی به نمایندگان فشار وارد کردند تا امضای خود را پس بگیرند.به هرحال نماینده هم یک انسان است و ممکن است وقتی از چند طرف تحت فشار قرار می گیرد و به او گفته می شود فلان پروژه عمرانی حوزه انتخابیه ات متوقف می شود، عقب نشینی کند. چون تعهداتی نسبت به موکلین خود دارد.باید از این دو گروهی که مانع طرح سئوال می شوند پرسید که چرا این قدر از تحقق سئوال از رئیس جمهور می ترسند؟

مطهری در این گفتگو خاطرنشان کرد: با همه این فشارها 71 نماینده مقاومت کرده و امضای خود را پس نگرفته اند و من از آنها تشکر می کنم. اضافه کردن دو سه امضای کسری هم کار مشکلی نیست.

وی ادامه داد: به هر حال منتفی شدن طرح سئوال از رئیس جمهور موجب منتفی شدن درخواست استعفای من از نمایندگی مجلس نیست، زیرا من به شیوه کار هیئت رئیسه مجلس اعتراض دارم.

وی تاکید کرد: مجلس هفته آینده باید درخواست استعفای من را در دستور کار قرار دهد. من همچنان مصر به بررسی این درخواست هستم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *