افزایش تحرکات آمریکا علیه ایران

کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا طرحی برای تشدید تحریم‌ها برضد ایران را به تصویب رساند.
دبیرکل ناتو و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برنامه‌ریزی برای حمله به ایران را تکذیب کردند.

دانش روز – خسرو یعقوبی : مجلس نمایندگان آمریکا تحرکات ضد ایرانی خود را طی روزهای گذشته شدت بخشیده است. در پی مطرح شدن سناریوی ترور از سوی دولت باراک اوباما علیه ایران مبنی بر دست داشتن تهرا ن در طرح ادعایی ترور سفیر عربستان در واشنگتن، مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه‌اي موضوع ترور مقامات ایرانی را بررسی کرد. همزمان کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان آمریکا طرح تشدید تحریم‌هاي ایران را تصویب کرد. در عین حال، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت اوباما در پی مواجهه نظامی با ایران نیست. ناتو نیز قصد حمله به ایران را تکذیب کرده است. این تکذیب‌ها در شرایطی صورت گرفته است که طی روزهای گذشته اخبار متناقضی درباره قصد آمریکا و رژیم برای حمله به تاسیسات زیربنایی ایران منتشر شده بود.
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه، روئل مارک گرچت کار‌شناس سابق بخش خاورمیانه در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و عضو بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها» گفت: سپاه پاسداران ایران را نمی‌توان مرعوب کرد مگر اینکه اعضای آن را بکشیم. این مقام آمریکایی به صراحت به نام سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران اشاره و تصریح کرد: «وی را باید بکشیم». وی در این خصوص افزود: «قاسم سلیمانی بسیار سفر می‌کند… تکان بخورید… تلاش کنید او را بکشید». جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا نیز به دولت این کشور پیشنهاد کردند ترور مسوولان ایرانی را به‌خصوص در نیروی سپاه قدس در دستور کار قرار دهد.
جک کین ريیس سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا در جلسه استماع کنگره در این خصوص گفت: چرا مسوولان ایرانی را نمی‌کشیم؟ چرا ما آنها را ترور نکنیم؟ نمی‌گویم اقدام نظامی کنیم ولی عملیات ترور را پیشنهاد می‌کنم. تاکنون جزئیات بیشتری از طرح مقامات آمریکایی در این خصوص منتشر نشده است.
در رویدادی دیگر، خبرگزاری فارس گزارش داد که کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرح تشدید تحریم‌های ایران را به تصویب رسانده استر
احضار حافظ منافع آمریکا
در همين حال، آنچنان که ایسنا گزارش داده است، در پي تشكيل جلسه بررسي موضوع ترور مقامات ايراني در مجلس نمايندگان آمريكا، سفير سوئيس به‌عنوان حافظ منافع آمريكا در تهران به وزارت خارجه احضار و با تسليم يادداشتي مراتب اعتراض ايران نسبت به تداوم سياست وقيحانه حمايت دولت آمريكا از تروريسم دولتي به نامبرده ابلاغ شد.
رييس دفتر آمريكاي شمالي وزارت خارجه در ديدار خانم آگوستی سفير سوئيس تاكيد كرد: برگزاري چنين جلسه‌اي و سكوت سوال‌برانگيز دولت آمريكا در قبال آن در تعارض با تعهدات حقوقي واشنگتن در زمينه مبارزه با تروريسم است. اين مقام ايراني تاكيد كرد: با توجه به تهديدات انجام شده عليه مقامات رسمي كشورمان در اين جلسه، مسووليت هرگونه اقدام تروريستي عليه مقامات ايراني متوجه دولت آمريكا خواهد بود.
سفير سوئيس در تهران نيز با استماع مواضع دولت جمهوري اسلامي ايران تاكيد كرد فورا مراتب را به واشنگتن منعكس و هرگونه نتيجه دريافتي را به وزارت امور خارجه اعلام خواهد كرد.
آمریکا و ناتو: قصد حمله نداریم
در این میان، ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره ضمنی به سناریوی ضد ایرانی سیا و موساد در گزارش جدید یوکيا آمانو مدیرکل آژانس اتمی تاکید کرد که کشورش در پی مواجهه نظامی با ایران نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یدیعوت آحارونوت، نولند گفت: دولت «باراک اوباما» ريیس‌جمهور آمریکا برای حل پرونده هسته‌ای ایران به دیپلماسی سختگیرانه متوسل مي‌شود.
وی با اذعان ضمنی به مستقل نبودن آژانس در گزارش‌های خود گفت: امیدوارم که گزارش آتی آژانس بین‌المللی ایران باعث بدتر شدن جایگاه ایران در جامعه بین‌الملل شود.
آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروکسل در پاسخ به این پرسش که «آیا برخی از دول غربی در پی آغاز یک حمله نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران هستند یا نه؟» گفت: ناتو به هیچ وجه در پی مداخله نظامی در ایران نیست.
اسرائیل: گزینه نظامی را حذف نکنید
آویگدور لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل اما با تکرار ادعاهای دیگر مقامات این رژیم و همچنین آمریکا، ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای اهداف غرب در منطقه دانست و از از غرب خواست گزینه نظامی علیه این کشور را از دستور کار خود خارج نکند.
به گزارش دانش روز به نقل از مهر به نقل از هاآرتص، این اظهارات همزمان با مصاحبه‌های مشابه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر و ایهود باراک وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در مورد ایران بیان مي‌شود. این دو نیز در سخنان دیکته شده خود موضوع حمله نظامی علیه ایران را مطرح کرده‌اند.
سرنخ‌هاي سناریو در گزارش آژانس اخبار متناقض درباره اقدام نظامی غرب علیه ایران در حالی منتشر شده‌اند که بنابر گزارش رسانه‌هاي غربی تلاش آمریکا و همدستانش برای تکرار اتهامات واهی خود علیه ایران این بار از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه مي‌یابد.
به گزارش دانش روز به نقل از گاردین، منابع دیپلماتیک از وجود ادعاهای ضدایرانی در گزارش جدید یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای این کشور خبر دادند. بر این اساس در گزارش جدید آمانو که قرار است هفته آینده منتشر شود ادعا شده بخشی از برنامه هسته‌اي ایران مغایر با چیزی است که از سوی این کشور اعلام شده است.
یک دیپلمات آژانس با اعلام این خبر مدعی شد طبق این گزارش که بر فعالیت‌های هسته‌اي اخیر ایران متمرکز شده، شواهدی مبنی بر نظامی بودن بخشی از این فعالیت‌ها به‌دست آمده است.
این دیپلمات غربی در ادامه ادعاهای خود گفته است گزارش آمانو حتی کار را برای روسیه و چین در حمایت از ایران دشوار خواهد کرد.
تكذيب اظهارات منتسب به صالحي
از سوی دیگر، در حالی که در روزهای پایانی هفته گذشته خبرهای ضد و نقیضی درباره اقدام احتمالی آمریکا و اسرائیل به ایران منتشر شد، سفارت کشورمان در ترکیه خبر منتشره در روزنامه انگليسي زبان حريت ـ چاپ ترکيه ـ را که به نقل از علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه نوشته بود «ايران همواره آماده جنگ است» تکذيب كرد.
به گزارش ايسنا، در این اطلاعيه آمده است: «سفارت جمهوري اسلامي ايران در آنکارا ضمن تکذيب اظهارات منتسب به وزير امور خارجه کشورمان مندرج در روزنامه حريت ديلي‌نيوز مورخ 12/8/90 اعلام مي‌كند: جمهوري اسلامي ايران در طول تاريخ خود آغاز کننده هيچ جنگي نبوده، ولي در مقام دفاع که حق طبيعي و مشروع هر ملت و کشوري است، همواره آمادگي دفاعي خود را حفظ کرده است. اظهارات وزير امور خارجه نيز مبين سياست فوق بوده است. خبرنگار روزنامه مذکور، برداشت خود را از اعلام اين سياست اصولي و پايدار جمهوري اسلامي ايران توسط وزير در جريان مصاحبه با ايشان با تيتر نامناسب و با هدف مربوط كردن آن با فضاسازي رسانه‌هاي صهيونيستي منتشر كرده است، که به اين وسيله ضمن اظهار تاسف، انتساب آن را به وزير امور خارجه تكذيب مي‌كند.»
اگرچه بیان این اظهارات از سوی شخص اول دیپلماسی کشورمان تکذیب شده است، اما همواره مقامات نظامی ایران بر آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه تهدید تاکید کرده‌اند. همین چارچوب، سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی، ريیس ستاد کل نیروهای مسلح هفته گذشته درجمع خبرنگاران گفته بود: آمریکا می‌داند که حمله نظامی رژیم صهیونیستی به ایران علاوه بر این رژیم، خود آمریکا را هم دچار خسارات جدی خواهد کرد و فعلا برای حفظ ظاهر این موضع را می‌گیرند. فیروزآبادی ادامه داده بود: ‌ما به عنوان دستگاه‌های نظامی تهدید را هر چند با احتمال کم و دور باشد، تهدید قطعی می‌دانیم و در کمال آمادگی و با تجهیزات درست آماده‌ایم تا هر نوع اشتباه را آنچنان تنبیه کنیم که از انجام آن متعجب شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *