جزئیات برنامه افزایش 20 درصدی قیمت آب، اجرای پلکان دوم هدفمندی آب

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از برنامه افزایش 20 درصدی قیمت آب تا پایان سال جاری و احتمال اجرای پلکان دوم هدفمندی آب خبر داد و گفت: طرح های پیشنهادی منتظر تصویب ستاد هدفمندی یارانه ها است.
دانش روز – خسرو یعقوبی: محمدرضا عطارزاده در گفتگو با مهر از آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه افزایش 20 درصدی تعرفه های آب و اجرای فاز دوم هدفمندی در بخش آب خبر داد و گفت: وزارت نیرو برنامه ها و سناریوهای خود را به ستاد هدفمندی یارانه ها ارائه کرده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، اظهار داشت: البته این موضوع (افزایش و چگونگی آن) بستگی به نظر ستاد هدفمند کردن یارانه ها دارد ولی قانون این اجازه را داده است که بتوانیم تعرفه ها را در پلکان دوم به میزان 20 درصد افزایش دهیم.

عطارزاده با تاکید بر اینکه ستاد هدفمندی یارانه ها نیز باید نظر خود را ارائه کند تا بتوانیم گام بعدی را در این بخش برداریم، تصریح کرد: بنابراین در حال حاضر همه بحث ها و طرح ها را به ستاد هدفمندی یارانه ها ارائه کرده ایم و اگر آنها صلاح دانستند و پیشنهاد افزایش را به تصویب رساندند، وزارت نیرو مراحل اجرایی آن را دنبال خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا پیشنهادات وزارت نیرو به ستاد هدفمندی یارانه ها در مورد تعرفه های آب صرفا افزایش را مدنظر قرار داده است؟ گفت: قانون اجازه داده است که وزارت نیرو بتواند در فاز دوم اجرای طرح هدفمندی در بخش آب، تعرفه ها را تا 20 درصد افزایش دهد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو، ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت آب را در مرحله اول اجرای طرح هدفمندی با قیمت بسیار پایین تر از قیمت تمام شده طبق برنامه ستاد هدفمندی یارانه ها اجرا کردیم، تلاش داریم تا افزایش قانونی را در حوزه آب اعمال کنیم.

به گفته عطارزاده، در حال حاضر مطالعات این کار در ستاد هدفمندی یارانه ها در حال انجام است و بزودی نیز ستاد نظر خود را اعلام خواهد کرد که اگر اجازه بدهد، تعرفه های جدید آب اعمال خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، خاطر نشان کرد: ما در وزارت نیرو راهکارهای مختلفی را در این بخش در نظر گرفته ایم. البته ما زمان دقیق اجرای فاز بعدی و پلکان دوم افزایش 20 درصدی قیمت آب را نمی دانیم و باید از سوی ستاد هدفمندی یارانه ها اعلام شود.

وی تاکید کرد: در هر حال ما در وزارت نیرو آماده اجرای فاز دوم افزایش قیمت آب و تغییر تعرفه ها هستیم، چرا که باید قانون را اجرایی کنیم و طی 5 سال به قیمت تمام شده برسیم.

عطارزاده در این خصوص که اگر ستاد هدفمندی در ماه های آینده و قبل از اتمام سال جاری، برنامه افزایش فاز دوم قیمت تعرفه های آب را اعلام کند و مصوبه جدیدی ارائه شود، آیا وزارت نیرو بلافاصله وارد اجرا خواهد شد؟ گفت: این موضوع بستگی به این دارد که مجوز ستاد هدفمندی یارانه ها در چه زمانی از سال ارائه شود.

معاون وزیر نیرو در پایان سخنانش این مطلب را هم افزود که اگر برنامه ستاد هدفمندی یارانه ها در زمان مناسبی اعلام شود، حتما قبل از اتمام سال جاری انجام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *