نوسان شدید طلا و افت سکه

بازار جهانی سردرگم است

دنیای اقتصاد – قیمت طلا در اولین لحظات شروع معاملات هفتگی با ۱۲۶ دلار افت تا ۱۵۳۱ دلار سقوط کرد؛ اما این میزان تا غروب دیروز به محدوده ۱۶۰۰ دلار رسید که عملا نسبت به نرخ بسته شده پایان معاملات جمعه شب در بازارهای جهانی، ۵۷ دلار کاهش داشت. تلاطم قیمت طلا به گفته کارشناسان از سیاست‌های پر ابهام اقتصادی غرب در مقابل بازارهای نوظهور حکایت دارد. سکه در بازار داخلی پس از اعلام نرخ‌های متفاوت بعد از ظهر دیروز بالاخره به نرخ مشخص ۵۶۵ هزار تومان رسید.
 

قیمت طلا دیروز بین ۱۵۳۱ تا ۱۶۲۵ دلار نوسان کرد
سکه ۵۰۰۰ تومان دیگر ارزان شد
بازار پول_مسعود رضا طاهری: افت قیمت طلا در آغازین ساعات معاملات بازار‌های جهانی در شرق آسیا قیمت سکه را در صبح دیروز با کاهش شدید تا محدوده ۵۵۵ هزار تومان پایین آورد اما تا بعد از ظهر دیروز این قیمت مجددا تا ۵۶۵ هزار تومان افزایش یافت. بانک مرکزی نیز قیمت سکه دولتی را ۲۶ هزار تومان دیگر ارزان کرد.
قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری روز گذشته ابتدا با ۱۲۶ دلار سقوط در بازار هنگ کنگ به ۱۵۳۱ دلار رسید، اما در ساعات بعد در بازار لندن این رقم تا ۱۶۲۵ دلار بالا رفت. قیمت سکه در بازار داخل نیز متاثر از این شرایط با ۱۵ هزار تومان کاهش در ساعات قبل از ظهر تا ۵۵۵ هزارتومان افت کرد، اما در بعد از ظهر مجددا به ۵۶۵ هزار تومان رسید که نسبت به نرخ فرو افتاده ۵۷۰ هزار تومانی روز یکشنبه، بازهم ۵۰۰۰ تومان ارزان شده است. در مقابل قیمت دلار آمریکا دیروز صبح تا ۱۲۸۵ تومان بالا رفت اما تا بعد از ظهر به ۱۲۸۰ تومان رسید که نسبت به نرخ روز یکشنبه ۱۰ تومان دیگر بالا رفت که خود در تعدیل قیمت سکه مهم‌ترین تاثیر را داشت. در بازار‌های جهانی برخی از تحلیلگران افت اخیر قیمت طلا را شوکی موقتی می‌دانند و معتقدند که در کوتاه مدت بازهم امکان ریزش قیمت آن وجود دارد. اما در درازمدت و حتی هفته های آینده احتمال بالا رفتن مجدد قیمت طلا وجود دارد. این تحلیلگران افت ۱۲۶ دلاری در ساعات اول و بالا آمدن ۹۴ دلاری قیمت طلا در ساعات بعد در بازار‌های جهانی را دلیل واضحی برای پتانسیل صعودی قیمت طلا عنوان کرده‌اند.
بازار سکه داخلی
با افت شدید قیمت طلا در بازار‌های جهانی خبر‌های رسیده از سطح بازار از نامشخص بودن قیمت‌ها در قبل از ظهر دیروز حکایت داشت. برخی نیز ترجیح دادند تا مشخص شدن شرایط قطعی معامله از خرید و فروش سکه خودداری کنند که به این ترتیب ارقام متفاوتی برای سکه‌ها در ساعات اولیه بازار اعلام شد. با این حال دیروز قیمت سکه با ۵۰۰۰ تومان کاهش به ۵۶۵ هزار تومان رسید. نرخ خرید آن نیز ۵۶۰ هزارتومان اعلام شد که ظاهرا فاصله زیادی ندارد. سکه طرح قدیم اما با کاهش بیشتری همراه بود و ۱۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به نرخ ۵۷۵ هزار تومان کاهش یافت. نیم سکه با ۳۰۰۰ تومان و ربع سکه با ۵۰۰۰ تومان افت قیمت در بازار روز گذشته، سکه فروشان به قیمت‌های ۲۷۲ هزارتومان و ۱۴۰ هزا رتومان رسیدند.
سکه‌های دولتی در مسیر ارزانی
بانک مرکزی روز گذشته با کاهش بیشتر قیمت طلا در بازار‌های جهانی اقدام به کاهش قیمت سکه‌ها کرد. به این ترتیب سکه با ۲۶ هزار تومان افت قیمت ۵۴۰ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شد. نیم سکه دولتی نیز با ۱۳ هزار و ۵۲۰ تومان کاهش به ۲۵۱ هزار و ۶۸۰ تومان رسید. ربع سکه دولتی نیز ۱۳۰ هزارتومان تعیین شد که نسبت به نرخ روز یکشنبه ۶۲۴۰ تومان از ارزش خود را از دست داد.در بانک مرکزی قیمت سکه‌های گرمی ۲۰۸۰ تومان افت کرد و ۷۰ هزار و ۷۲۰ تومان اعلام شد.
بازار ارز
قیمت یورو و دلار آمریکا در بازار ارز دیروز به ترتیب ۵ تومان و ۱۰ تومان افزایش داشت و به ترتیب به ۱۷۳۵ تومان و ۱۲۸۰ تومان رسیدند. در عین حال قیمت دلار کانادا و دلار استرالیا با ۱۵ تومان و ۱۰ تومان کاهش تا ۱۲۷۰تومان و ۱۲۹۰ تومان پایین آمدند. قیمت درهم امارات دیروز ۳۴۸ تومان اعلام شد که نسبت به نرخ روز قبل ۱ تومان بالاتر رفت. در برخی از نقاط تهران قیمت دلار آمریکا با شتاب زدگی ۱۳۰۰ تومان نیز اعلام شد.
قیمت طلا در بازار‌های جهانی
دیروز قیمت طلا در واکنش به اتفاقات اخیر و تداوم نگرانی‌ها در بازار‌های بین‌المللی دچار نوسان قیمت بود.دیروز اعلام شد که اصرار وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی اروپا بر شدت یافتن تلاش‌ها در جهت حل بحران بدهی کشورهای اروپایی به ویژه یونان موجب خوشبینی به بانک‌ها در این قاره و افزایش شاخص‌ها در بورس‌های اروپا شد. گفته می‌شود احتمال کاهش نرخ بهره در اروپا با هدف تسهیل شرایط فروش اوراق قرضه از سوی وام‌دهندگان اروپایی وجود دارد که این وضعیت چشم‌انداز بهتری را برای بانک‌های این منطقه فراهم کرده است. دیروز افت شاخص MCSI آسیا –اقیانوسیه به میزان ۴/۲ درصد موجب شد تا بورس‌های آمریکا هم با افزایش شاخص روبه‌رو شود. در مقابل شاخص‌ها در آسیا نزولی بود.یک تحلیلگر بازار‌های طلا در توضیح افت قیمت طلا در روز‌های اخیر و احتمال افزایش مجدد قیمت در بلند مدت معتقد است: احتمال افت بیشتر قیمت طلا در کوتاه مدت وجود دارد. وی فروش اوراق قرضه کوتاه مدت توسط فدرال رزرو و خرید اوراق قرضه بلند مدت را در کنار انتظار اعلام نرخ رشد اندک برای شاخص تولیدات چین در روز‌های آتی را موجب افت قیمت طلا دانسته است که در پی این دو عامل سرمایه‌گذاران اقدام به فروش طلا و سهام به طور همزمان کرده‌اند.قیمت طلا که دیروز تا ۱۵۳۱ دلار نیز در بازار هنگ کنگ سقوط کرده بود، تا غروب دیروز به وقت تهران تا ۱۶۲۵ دلار بالا رفت که نسبت به نرخ بسته شده پایان معاملات هفته گذشته ۳۲ دلار کاهش نشان می‌دهد. این میزان تا ساعت ۳۰/۱۸ به وقت تهران به محدود ۱۶۰۰دلار رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.